19 Temmuz 2016

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

   Geceleri endişeden uyuyamadığım günlerde beni yıllardır yalnız bırakmayan kalem kağıdıma ve kitaplarıma sarılıyorum. Özellikle içinde bulunduğumuz durumdan çok uzaklar hakkında birşeyler okumak benim aklımı kaçırmama engel oluyor. İşte böyle bir sırada başladım Harry Potter serisinin 5. kitabı olan Zümrüdüanka Yoldaşlığı'na... Seri hakkında herkes yeterince şey bildiği için daha önceki kitaplar hakkında yazma gereksinimi duymamıştım. Ama şimdi yazmadan edemedim.
    Öncelikle bence bu kitap serinin şimdiye kadar okuduğum en iyi kitabıydı. 1114 sayfalık hacmi önce biraz gözümü korkutsa da elimden bırakamadım desem yeridir. Ateş Kadehi'ni okuduktan sonra  ve her ne kadar son olayları beğensem de kitabın çok uzatıldığını düşündüğüm için bu kitabın da öyle olacağını düşünüp seriye devam etme durumumu baya bir ertelemiştim. Hatta bayramda tatile götürüp bir iki sayfa okuyup o koca kitabı hiç okumadan geri getirmiştim. Ama herşeyin bir zamanı varmış.

        Kitapta en beğendiğim taraf karakterlerin çocuksuluktan giderek kurtularak ergenlik duygularını artık yansıtmaya başlamalarıydı. Aşkları, sevinçleri, kızgınlıkları daha baskın olmaya başlıyor ve bizlere hissettikleri hakkında daha çok bilgi vererek hikayenin içine girmeye başlamamıza sebep oluyor. Daha önceki kitaplarda ne biliyim bir ingiliz soğukluğu mu desem bir çocuksu yüzeysellik mi desem duygu ve düşüncelerine ulaşamıyordum karakterlerin özellikle Harry Potter'ın. Şimdi ise artık delikanlı olmuş 15 yaşında bir Potter var karşımızda.
      Olaylara gelince yine tabi ki bir sürü büyülü dünyanın ayrıntıları ve özellikleri sayfalar dolusu anlatılsa da her bölümde hiç bilmediğiniz bir olayın ayrıntılarını ya da daha önceki olayların bilmediğiniz taraflarını öğreniyorsunuz. O yüzden kitabın tamamı daha önceki kitaplarda olduğu gibi sondaki olaya kilitlenerek yazılmamış. Kitabın hepsi dolu dolu diyebiliriz.
      Voldemort - Potter çekişmesi tabi ki sürse de artık bu sorun ikisi arasındaki yara izi acımasından daha ciddi bir hale bürünüyor bu kez. Bir çok karakterin işin içinde olması da olayların daha da büyüyeceğinin işaretlerini veriyor... Yani 5. kitabı bitirdiğimde serinin sonunu gerçekten merak ettim. Daha önce söylemiş miydim filmlerini de izlemedim ve kitapların sonuna saklıyorum:)
Sevgiler

1 yorum:

  1. en sevdiğim serilerden birisi bu favorilerim son iki kitap tabi ki..

    YanıtlayınSil

Her türlü soru, eleştiri, isteğinizi, görüşünüzü lütfen hakaret içermeyen cümlelerle yazın. Seve seve hepsine cevap veriyorum...