4 Mayıs 2012

Aşkın Cep Defteri* Murathan Mungan / Kitap


Uzun zaman olmuştu Murathan Mungan okumayalı... Kendisinde Murat denilmesinden hiç hoşlanmayan hem kadınların hem erkeklerin dünyasını iyi irdeleyen bir yazar Mungan. Sanırım bunda eşcinsel bir yazar olmasının da payı var. Her kitabı ayrı bir konu ayrı bir dünya... O yüzden bütün kitaplarını ardı ardına okusanız da sıkılmıyor, yazarın diline alışıp artık tekrarlara düştüğünü hissetmiyorsunuz...

Kitabı bir kafede okumaya başladım bu sefer. Nisan yağmurlarıyla beraber aşk hakkında okumak ruhuma ilaç  gibi geldi doğrusu. Kitabın başlarında kısa kısa öyküler anılar var...Kimileri bir fotoğraftan yola çıkmış düşünceler... Daha sonra da aşk hakkında yazarın cümleleri var hepsi birbirinden güzel. Baştan sona soluksuz bir roman beklentisi olanlar hayal kırıklığına uğrayabilir çünkü Aşkın Cep Defteri tam da ismi gibi cep defterine aşk hakkında tutulmuş  notlar kıvamında...

İçimizde bir yerlerde bildiğimiz ama dile getirip açıklayamadığınız duyguları, aşkı karşımızda cümleler halinde görünce "Hah işte bu!" diyorsunuz, "İşte buydu anlatmak istediğim:)"

 Ya da hiç bilmediğiniz tatmadığınız duyguları okuyarak hissedebilme kapısı açılıyor birden bire...

Aşık olduysanız, olmak üzereyseniz, aşıksanız ya da hiç aşık olmadıysanız aşk hakkında konuşulmayı ergenlik belirtisi saymayanlardansanız okuyun..Bolca altını çizeceğiniz cümleler olacak... Benim de oldu:

    " Sevecen erkeklerin mutlaka birilerini sevmesi gerekir, üstelik pek çabuk aşk adını koyarlar buna. Dİyelim, karşılarındaki kadın içinin beklentilerle paketlenmiş dünyasında aşka hazır elleri kucağında bekliyordur zaten. karşılaşmalarını kaderin büyük lütfu sanmaları kolaydır. Hayat bazı insanlar için sahiden kolaydır."
    " Aşk belki de bir teselli çeşididir. Neye olduğunu bilmediği bir şeyle yaralanmış olan ruhu teselli etme çabası...Ruhu beden dindirir."
    " Aşkla birlikte insan kendisini yeniden kurar"
    " Aşık olamayacak kadar büyümek...İstediğin bu muydu?"
    " Aşkınızdan bir kurum yaratmaya çalışmayın. Yaşamda birçok şeyi öldüren bürokrasi aşkı da öldürür"
    "Aşık olmanın gerilimini taşıyamayan insanlar ya erken kaçar, ya yaşadıklarını gündelik hayatın diline indirgemeye çalışır ya da redderler. Aşk dayanma gücü gerektirir."
    " Aşk bir parçalanmayı getirir beraberinde. Önceki yaşamınızın algısında olmayan birçok şey radarınıza girmeye başlar. Gündelik kalıpların, size öğretilenlerin, alışkanlıklarınızın çatırdadığını duyarsınız. Herkes sonuna kadar gidemez belki; ama dünyanın zemini yarılmıştır."

Murathan Mungan' dan benim seçtiklerim...

İyi okumalar

8 yorum:

 1. " Aşık olamayacak kadar büyümek...İstediğin bu muydu?"
  Tüm alıntıları beğendim fakat özellikle bu söze bayıldım.

  YanıtlaSil
 2. evet gerçekten çarpıcı...

  YanıtlaSil
 3. Kitabı aöf sınav saatimi beklerken DEÜ hukuk fakultesi bahçesinde okumaya başlamıştım.Sınava kadar bitiyordu neredeyse, Murathan Mungan 'ın yazdıkları genel olarak çarpıcıdır ama buradaki aşk anlatımı çok etkileyici idi.

  YanıtlaSil
 4. :) sınav öncesi aşk dopingi olmuştur:) evet gerçekten çok derin aşk hali var kitapta..

  YanıtlaSil
 5. murathan mungan okumadım hiç ama okumak isterim, aşk diyorsa akan sözcükler durur :)
  sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mungan ı mutlaka okumalısın. Her kitabı bambaşka bir tarz

   Sil
 6. Mungan'ın kalemini ve hayal gücünü çok severim.
  Bu kitabını henüz kütüphaneme ekleyemedim ama listemde:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka almalısın..Etkileyici

   Sil

Her türlü soru, eleştiri, isteğinizi, görüşünüzü lütfen hakaret içermeyen cümlelerle yazın. Seve seve hepsine cevap veriyorum...