2 Ocak 2014

2013 te Okuduğum En İyi 5 ve En Kötü 5 Kitap

2013 yılı da iyi kötü geçti... Bu yılda da her yıl olduğu gibi daha güzel bir yıl diliyoruz kendimiz ve sevdiklerimiz için... 
Bu yazıda ise bana çok sorulan bir soruya 2013 kapsamında cevap vermeye çalışacağım. Onlar da: Hangi kitap güzel? Hangi kitabı okuyayım? soruları... 2013 te tam 39 kitap okumuşum. 40 olmadı evet:) Bir türlü Uğultulu Tepeleri bitiremedim:) Şimdi gelelim benim için en iyi ve en kötü kitaplara...


2013 te Okuduğum En İyi Kitaplar

1) Macbeth - W. Shakespeare : Yazarla geç tanıştım maalesef ve okuduğım ilk kitabı oldu. Daha sonra farklı kitaplarını farklı yayınevinden okudum ancak Yapı Kredi Yayınlarından okumak gerektiğini anladım. En sevdiğim kitaplardan biri oldu bu yıl... Ayrıntılı yazısını buradan okuyabilirsiniz.
2) Ali ile Ramazan - Perihan Mağden : Hikayesi en çok aklımda kalan bu hikaye oldu sanırım. Çok etkilendiğim, çok üzüldüğüm iki insanın hikayesi oldu benim için. Yazısını burada yazmıştım.
3) Cehennem - Dan Brown : Bu yazarın kitaplarına hep olumsuz ön yargıyla yaklaşıp hep beğeniyorum. Bu kitabın en sevdiğim yanı üzerinde çok çalışılmış olması. Bir yandan macera peşinde koşarken bir yandan bilgileniyorsunuz. Okumaya karar verirseniz mutlaka şurada yazdığım yazıya bir göz atın derim.
4) Aylak Adam - Yusuf Atılgan : Başlarında bu ne biçim kitap diye düşündüğüm ancak sabredince benim için 2013 ün en iyi kitaplarından olan bir kitap oldu...Şurada yazmıştım.5) Kayıp Gül - Serdar Özkan: Çok satılan ancak bir o kadar beğenilmeyen kitaplardan biri kendisi. Benim elimden bırakamadığım bir kitap oldu. Evet bir klasik değil ancak keyifle okunası... Yazısı şuradaydı.

2013 te Okuduğum En Kötü Kitaplar

1) Grinin Elli Tonu: Bu yıl en çok satan kitaplardan oldu ben de merakıma engel olamadım. Çok kültürlüyüm o yüzden bu tarz aşk romanlarını sevmem gibi bir durum yok ancak ilk kitabı akıcı olup merakımı uyandırdıysa da ikinci ve üçüncü kitap tamamen fiyaskoydu. Sürekli tekrarlanan aşk cümleleri, cinsellik insanı bıktırıyor. Sadece seriyi bitirmek için okudum. İlla okumak istiyorum diyenlere birinci kitaptan sonra bırakın zamana yazık derim. Birinci, ikinci ve üçüncü kitapları yazmıştım. 


2) Gizli Anların Yolcusu - Ayşe Kulin: Ayşe Kulin in çok satmak için yazdığını düşündüğüm tad vermeyen bir kitap. Eşcinsellik, aldatma, ilişkiler hep satar:) Devam kitapları da çıktı ancak hiç okumayı düşünmüyorum. Yazısını yazasım gelmemişti.
3) Mesnevi Terapi - Nevzat Tarhan: Bu kitabı sevmediğim için hakaretler yazan bile oldu ancak ben hala aynı fikirdeyim. Yazarın dilini, kitabın planını çok yüzeysel buluyorum. Sevmedim ve şurada yazmıştım...4) Tek Kanatlı Bir Kuş - Yaşar Kemal: Kitabı bitirdiğimde nasıl, nerede bittiğini, ne anlattığını anlamadım. Çok ince bir kitap olmasına rağmen maalesef bir hikaye çıkaramadım kendime. Ancak yazar dolayısıyla benim anlayamadığımı düşünmüyorum değil... 


5) Kış Günlüğü- Paul Auster: Bu kitap da okunması gerekenler listemdeydi. Ancak gereksiz uzatılmış kısımları çok zor okuttu kendisini. Bir erkeğin ölüm korkusuyla yazmış olduğu, geriye hayat hikayesini bırakma amacıyla yazılmış bir kitap... Yazarı daha önce okumadığım için de hayat hikayesi hiç ilgimi çekmedi. Sevemedim...Benim 2013 te en çok sevdiğim ve sevmediğim kitaplar bunlardı. Sizin çok sevip hiç sevmediğiniz kitaplar neydi?
Sevgiler


3 yorum:

 1. canıım genellikle grinin elli tonunu çok beğenen olmuştuu ama sen neden beğenmediim her neysee sana bi önerim eğer senden önce ben , soğuk kahve, kardeşimin hikayesi ve sıcak ayazı oku BU ARADA yazıların da çok güzel bende blog açtım takip edersen çok mutlu olurum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. grinin elli tonunu beğenmedim işte yazdığım gibi.. kardeşimin hikayesini de okudum hatta blogta yazdım ama diğerleri aklımda tşkler:)

   Sil
  2. Blogumadaa beklerim sevgiler .))))

   Sil

Her türlü soru, eleştiri, isteğinizi, görüşünüzü lütfen hakaret içermeyen cümlelerle yazın. Seve seve hepsine cevap veriyorum...